Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 18, 2014

Parohia,,Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan” NICOLINA I,a fost înfiinţată începând cu dată de 01 septembrie 2011 prin decizia mitropolitană numărul 616 / 2011, având la baza considerente de ordin social, administrative şi pastoral misionar, raspunzandu-se totodată şi solicitărilor venite din partea mai multor credincioşi ortodocşi care locuiesc în această zonă,fiind dealtfel singurul cartier ieşean unde nu există o biserică ortodoxă. Totodată prin decizia nr.621/2011 a fost numit în funcţia de paroh la această parohie preotul Zaharia Gabriel.

Parohia cuprinde un număr de aproximativ 2000 de familii şi configuraţia ei teritorială este dată de străzile Bradului, Gheorghe Doja şi Minervei. În prezent se lucrează la întocmirea documentaţiei necesare în vederea obţinerii terenului şi a avizelor ce se impun. Biserica ce se va construi va avea că ocrotitor pe  Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan(8 mai), numit şi ,,Apostolul Iubirii”.

Până la amenajarea unui paraclis adecvat slujirii celor sfinte va îndemnăm să păstraţi comuniunea cu bisericile de care aţi aparţinut, iar pentru diverse servicii religioase sau oricare alte probleme da natură spirituală ,mă puteţi găsi la numărul de telefon afişat.

Aşteptăm sugestiile şi colaborarea dumneavoastră, rugând pe Mântuitorul Hristos Cel ce ,,nu are unde să-şi plece capul”deocamdată în parohia noastră, să binecuviteze inimile, viaţă şi lucrarea  noastră .